KAMPANYA

  • Türkçe
  • English
  • Germany
  • Russian
  • Arabian

Parmak İzi Yüz Tanıma Sistemleri


Parmak İzi Yüz Tanıma Sistemleri

Parmak İzi Yüz Tanıma Sistemleri

Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte işlenen suçların oranında da artış meydana gelmiştir. Toplum yapısının değişmesiyle birlikte insanlara olan güven git gide azalmaktadır. Hayatın büyük kısmının geçirildiği ev ya da iş yerlerinin güvenliği hakkında çeşitli kaygılar meydana gelmektedir. Bu nedenle alınan güvenlik önlemleri de çeşitlenmeye başlamıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte üretilen güvenlik sistemlerinde de çeşitlilikler artmıştır. Özellikle iş yerlerinde kullanılan güvenlik sistemlerinden biri PDKS Parmak İzi ve Yüz Tanıma Sistemleridir.

Parmak İzi Sistemleri Nedir?

Parmak izi sistemleri nedir sorusuna cevap verilecek olursa; kişinin parmak izinin parmak izi okuyucular adı verilen sisteme okutulması sonucu giriş ve çıkışlarda kontrolü sağlamak amacıyla yapılan sistemlere denir. Parmak izi tanıma sistemi günümüz iş yerlerinin en büyük ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Personel devam kontrolü sağlayan bu sistemler sayesinde personelin giriş ve çıkışı kontrol edilebilir. Böylece personelin işe geç kalıp kalmadığını, hangi vardiyalar arasında çalıştığını, işte kaç saat çalıştığını, mesailerini, izinlerini ve devamsızlıklarını takip etme imkanı vermektedir.

Parmak İzi Sistemleri Nasıl Çalışır?

Parmak izine insan gözüyle bakıldığında hepsi aynı gibi görünse de aslında hiç biri aynı değildir. Parmak izi tanıma sisteminin temelinde bu algoritma yattığı için cihazın yanılma olasılığı oldukça düşüktür. Parmak izi sistemleri nasıl çalışır sorusuna cevap verilecek olunursa; kişinin parmak izi sisteme bir kez tanıtılır. Parmak izi sistemleri çok hassas sensörlere sahiptir. Parmak ucunda yer alan girintili çıkıntılı yapı tanımlanır ve cihazın hafızasına kaydedilir. Parmak izi kaydedildikten sonra kişi tekrar gelir ve parmak izini okutur. Parmak ucunun taranmasının ardından bir harita çıkaran cihaz daha önceki parmak iziyle eşleştirir. Eğer eşleşme olursa geçiş sağlanır. Olmaz ise de geçiş sağlanamaz.

Parmak izi okuyucu pdks yani personel devam kontrol sistemi için tasarlanmış elektronik cihazlardır. Bu nedenle parmak izi okuyucu her geçen gün firmalar tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Parmak İzi Okuyucu Fiyatları

Personel devam kontrolünün sağlanması amacıyla kurulan parmak izi okuyucu sistemi değişik markalar adı altında satışa sunulmuştur. Parmak izi okuyucu almadan önce hangi markanın daha güvenilir olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Yapılan araştırmalardan uluslararası standartlara uygun en yaygın kullanılan parmak izi okuyucuların kullanılması gerekmektedir. Her markanın belirlediği bir fiyat tarifesi vardır. Bu nedenle parmak izi okuyucu fiyatları çeşidine ve teknolojisine göre farklılık göstermektedir.

Kart Okuma Cihazı Nedir?

Giriş çıkış güvenliğinin olduğu iş yerlerinde rahatlıkla kullanılan kart okuma cihazı uygun kartlarla personel geçişini sağlayan cihazlardır. Kart okuma cihazı akıllı kartın üzerinde olan bilgiyi bir yazılım aracılığıyla okuyup sisteme aktarır. Her iş yerinin ihtiyacına uygun kartlı geçiş sistemi bulunmaktadır. Ayrıca montaj ve kullanımı ise oldukça kolaydır. Uzun yıllar hizmet verecek şekilde üretilmişlerdir.

Yüz Tanıma Sistemi Nedir?

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan yüz tanıma sistemi giriş güvenliğinin önemli olan iş yerlerinde kullanılan sistemlerdir. Her türlü iş yerlerinde kullanılabilecek olan yüz tanıma sistemleri kolay kurulumu ve kullanımıyla uzun yıllar kullanılabilecek elektronik mekanizmalardır. 

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Her insanın farklı yüz yapısı vardır. Parmak izinde olduğu gibi insanların yüz hatların da benzersizdir. Yüz tanıma sisteminin temelinde bu algoritma yatmaktadır. İnsan yüzünde yer alan alın. burun, T bölgesi ve çene yapısı üç boyutlu olan bilgisayar ortamına girilerek fotoğraflanır. Alınan veri birkaç güvenlik protokolü ile şifrelenir. Daha sonra eşleştirme yapılır. Yapılan eşleştirme sonucu yüz tanıma sistemi bu veriyi bir daha kaybetmemek üzere kaydeder. Özellikle pdks sisteminde kullanılarak güvenli geçişlerin sağlanması amaçlanır.

Şantiye, depo, fabrika gibi yerlerin güvenliğinden sorumlu olan personellerin güvenlik noktalarının ne zaman kontrol edildiğinin belirlenmesi amacıyla elde edilen verilerin yazılım üzerinden raporlayan bilgisayar tabanlı sistemlere bekçi tur kontrol sistemleri denir.

Yüz Tanıma Sistemi Fiyatları

Hızlı ve güvenilir personel devam kontrol sistemi yapmak amacıyla kullanılacak olan yüz tanıma sistemleri son teknoloji yazılım ve algoritmasıyla oldukça kullanılışlı bir elektronik mekanizmalardır. Ürün özelliklerine göre farklılık gösterecek olan yüz tanıma sistemi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.